MČR družstev: Janča senzačně v A finále, Lukyn předvedl parádní čtvrtku.

V neděli 8.9.2024 se v Táboře konalo Mistrovství ČR družstev dospělých. Naše celky mužů i žen sem postoupily po výhře ve své prvoligové soutěži, a tak měli mnozí atleti příležitost závodit v relativně prestižní soutěži ač na sklonku letošní sezóny.

Velmi parádní kousek se povedl Janě Šafránkové, která měla ambice na postup do B finále mezi ženami na 100 metrů. Díky silnému proťáku, v kterém měla zřejmě výhodu v silové připravenosti i díky nešťastným okolnostem pro favoritku rozběhu Natálii Kožuškaničovou, však Janča senzačně postoupila mezi šestičlennou elitu Áčkového finále. Čas v silném proťáku -1,6 m/s na hodnotě 12,31 s beru v závěru sezóny a po peripetiích, které jsme posledních 14 dní balancovali po úspěšném MČR do 22 let, jako malý zázrak. Ve finále Jana finišovala na 6. místě a pro svůj tým připsala nečekaných 7 bodů. Cílová kamera tnto závod bohužel nezměřila, a tak v celkovém hodnocení je uvedeno pouze pořadí.

Na dvoustovce bojovala Janče rovněž srdnatě a i když její výkon 25,57 s na body nestačil, vnímal jsem jej jako příjemně a svižně uvolněný bez křečovitého projevu. Závěrečným startem byla pro Janu štafeta na 4x100 m, kde si společně s hostujícími děvčaty doběhla pro 2 body a tedy celkové 11. místo.

V mužském týmu měla naše skupina pětičlenné zastoupení. Nejvýraznější osobností v ní byl Lukáš Soukal, který pro kolínský tým nasbíral ze všech jeho závodníků vůbec nejvíce bodů a stal se tak nejplatnějším členem tohoto týmu! Lukáš nejdříve startoval v běhu na 400 metrů, přičemž byl tento jeho start teprve třetím závodem na této distanci. Lukyn ale perfektně využil teplého počasí i dobré konkurence a doběhl si pro svůj druhý nejhodnotnější výkon kariéry 47,93 s, což je jen 1,5 vteřiny za jeho osobákem. Tempo, jímž Lukáš svůj závod rozběhl (200 m - 22,9 s; 300 m - 34,5 s), naznačovala, že by mohl atakovat osobák, ale nepříjemný proťák v cílové rovince souběžně s absencí speciální vytrvalosti, kterou jsme ve vztahu k čtvrtce již neměli prostor přes letní prázdniny budovat, byly faktory, které tento atak na PB nedovolily realizovat. Nicméně tyto aspekty jsme dopředu znali, a proto jsem byl z výkonu velmi potěšen a myslím, že nakonec i Lukyn. Pro družstvo vyběhl Lukáš 6. místo a celkem tedy 7 bodů.

Dalším startem byla dvoustovka, kde si po roce zopakoval start na táborské dráze, kde v roce senzačně vybojoval finálové umístění na MČR jednotlivců mezi muži, Tentokrát byla sestava prvního běhu jen nepatrně obměněná, ale závod byl i tak prakticky Déjá vú.

Za výkon 21,92 s bral v tomto závodě Lukyn 4 body za 9. místo a nutno připomenout, že vítr prvního běhu měl nejsilnější hodnotu -1,1 m/s ze všech 4 běhů. Každopádně projevem jsme se s Lukášem shodli, že to vypadalo vylmi dobře. Čas však hovořil nemilosrdně a definitivně naznačil, že v tomto roce už je to poslední dvoustovka. Prostě už toho bylo moc a nyní je potřeba odpočinout a připravit se na další rok plný práce.

Poslední start si Lukyn odbyl v krátké štafetě, kde si naneštěstí přivodil opět malé svalové zranění. Podle stavu přímo na místě i následných zpráv však půjde o méně závažný stav, který neovlivní nástup do podzimní přípravy. Ve štafetě společně s Lukynem běželi borci z naší skupiny a kvarteto Franta Hanč, Lukáš Soukal, Šimon Kratochvíl a Jirka Synek zvládlo předvést čistý výkon v čase 42,50 s, kterým se umístili na 7. příčce.

Jako jediný nový osobák se povedlo předvést dorostenci Štěpánu Holečkovi, u něhož jde o logické vyústění při podzimní části sezóny, zatímco borci ze starších kategoriích toho tímto závodem už měli opravdu dost a dost. Na stovce Štěpánovi ambice na osobák zhatil velký proťák (11,65 s), ale na dvoustovce se vyšvihl, když zaběhl 23,54 s a měl z toho velikou radost. Moc gratuluju!

Jirka Synek po návratu z Mistrovství světa juniorů působil na stovce v prvních 50 metrech velmi přesvědčivě, ale druhá půlka trati už byla spíše šlapáním na místě. Na 200 metrů se mi Jirka již líbil více a myslím, že výběh ze zatáčky se mu dost povedl. Celková rychlost ale už nenabrala takový projev a souhlasí i s výkonem 22,25 s, který naměřila kamera. Celkově jsem ale rád, že Jirka tento závod absolvoval a letošní sezónu tak uzavřel.

Na MČR odcestoval s kolínským týmem také Šimon Kratochvíl, jenž byl zejména oporou obou štafet 4x100 a 4x400 metrů. Po absenci Lukáše Soukala však dlouhá štafeta, v níž běžel Šimon na druhém úseku, ztratila ambice na bodované umístění a doběhla na celkovém 13. místě.

Posledním zástupcem naší skupiny byl Franta Hanč, který v týdnu před tímto šampionátem prodělal zřejmě malý úpal. 100 m za 11,75 s v obrovském proťáku -2,5 m/s beru jako daň náhodě, ale celkově se mi jeho projev docela líbil, i když mám stále výhrady k nezvládnuté technice na startu, kde to Franta sice frekvenčně šlape, ale všechna složka energie jde nahoru místo dopředu. Za výkon na 200 metrů se rozhodně stydět ale nemusel (23,03 s) a i dravým projevem do finiše se mi tento závod ze strany Franty hodně líbil.